Cüneyt Göksu

cuneyt.goksu@gmail.com

YAZARIN TÜM YAZILARI

VENEZUELA NEDEN YENİDEN KRİZDE?

VENEZUELA NEDEN YENİDEN KRİZDE?

​Bugün olanlara bu açıdan bakınca, Venezuela'da yaşananlar, Chavez döneminden kalan bir hesaplaşma olarak görülebilir. Bunu bir "savaş" olarak tanımlamak da yanlış olmaz.

NE YAPMALI?

NE YAPMALI?

​HAYIR'ı ören örgütlere ve partilere düşen iş, bu örgüden ortak amaç için monoblok siyaset üretme becerisidir, Gezi'deki eksikliğin burada tekrar etmemesi esastır.

TARİHSEL SORUMLULUK ABD-KÜBA YAKINLAŞMASI

TARİHSEL SORUMLULUK ABD-KÜBA YAKINLAŞMASI

​ABD, ideolojik olarak yıkamadığı Küba’da başka bir denemenin peşinde. Normalleşme adı altında, kemikleşmiş sorunlara el atıyor ama bunun arkasında adaya sermayeyi, popülizmi ve kültürel hegamonyayı yerleştirecek

BOLİVAR'DAN CHAVEZ'E, MARTİ'DEN FİDEL'E VE ATATÜRK'E

BOLİVAR'DAN CHAVEZ'E, MARTİ'DEN FİDEL'E VE ATATÜRK'E

Latin Amerika’da son on yıldır iyice hızlanan sol hareketin geçmişinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin köklerindeki Kemalist Devrim Hareketinin diplerinde bu devrim hareketlerinin ortak yanlarını anlamaya çalışacağız.

SIRA MADURO'DA...

SIRA MADURO'DA...

Chavez’in yıllar boyu kazandırdıklarının yanında, Maduro’yu bekleyen en önemli probemler; ülkede devam edegelen dünyada ki en yüksek enflasyon oranları, yiyecek ve ilaç sıkıntıları ve dünyada ki beşinci en yüksek cinayet oranı...

KÜBA'NIN YENİ GÖÇ YASASI

KÜBA'NIN YENİ GÖÇ YASASI

14 Ocak 2013’de Küba’nın yeni göç yasası devreye girdi. Bu yasa, Küba Komünist Partisi’nin son yapılan kongresinin ertesinde alınan kararların günlük hayata geçirilmesinde ki düzenlemelerden sadece biri.Bu yasanın Küba’nın, ABD’ye ve karşıdevrimcilere karşı elini daha da güçlendireceği ortada.

HUGO CHAVEZ VE VENEZUELA SEÇİMLERİ ÜZERİNE

HUGO CHAVEZ VE VENEZUELA SEÇİMLERİ ÜZERİNE

Chavez, halkın, yerel ve parlamento seçimleriyle birkaç yılda bir oy kullanarak yönetime katıldığı temsili demokrasi yerine toplumun her sektöründe, vatandaşların yönetimini ve denetimini sağlayacak bir tür "katılımcı demokrasi'' inşa etmeye çalışıyor.

İRLANDA'NIN "BİZİM CHE"Sİ

İRLANDA'NIN "BİZİM CHE"Sİ

Çok kısa süreliğine Dublin’e gelmiştim; yalnızca iki gün. Uçakta, İrlanda’nın yerel bir gazetesine, ne olup bitiyor diye göz gezdirirken, Che hakkında gördüğüm kısa haber çok ilgimi çekti.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin!

Gizle Lütfen şifrenizi girin!

Şifremi Unuttum

Gizle

Kullanıcı şifrenizi hatırlamıyorsanız aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz.

Giriş Yap

Kapat