Armağan Öztürk

armagan1789@yahoo.com

Yrd.Doç.Dr. Artvin Çoruh Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü.

YAZARIN TÜM YAZILARI

İYİ PARTİ YENİ AK PARTİ MİDİR?

İYİ PARTİ YENİ AK PARTİ MİDİR?

​İyi Parti de tıpkı AKP gibi kriz koşullarının ürünüdür. Bu partinin siyasette kalıcı olması ise önemli ölçüde halka bu krizden çıkış için vaat ettiği şeylerin inandırıcılığına bağlı gibi görünmektedir.

LAİKLİĞİ NASIL SAVUNACAĞIZ?

LAİKLİĞİ NASIL SAVUNACAĞIZ?

Başlıkta yer alan “savunma” ifadesi aslında yaşadığımız çaresizliği oldukça açık bir şekilde ortaya koyuyor.

AKP SÖYLEMİNDE KOMPLOCULUK VE ANTİEMPERYALİZM ÖĞELERİ

AKP SÖYLEMİNDE KOMPLOCULUK VE ANTİEMPERYALİZM ÖĞELERİ

Bir an için AKP liderliğinin haklı olduğunu varsayalım: iç ve dış güçler Yeni Türkiye'ye karşı düşmanca bir tutumla hareket etmekteler. Peki, bunun karşısında devlet ve AKP ileri gelenleri ne yaptılar?

CHP’NİN VAZİYETİ

CHP’NİN VAZİYETİ

Kılıçdaroğlu’nun yerini bir başka isme bırakması, tek başına partideki yapısal sorunları ortadan kaldırmaz. Halk partisi Hayırcı kitlenin çok gerisinde ideolojiye sahiptir. Yenilenmesi ve AKP ile mücadele edecek alternatif bir siyasal sosyoloji yaratması gerekir

​TÜRKİYE SİYASETİNDE İDEOLOJİ SORUNU

​TÜRKİYE SİYASETİNDE İDEOLOJİ SORUNU

Hocalarının yarısı son KHK ile ihraç edilen Mülkiye’nin duvarlarına “Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Hürriyet” sloganı yazılmıştı. Türkiye nasıl bir ülke ki 2017 itibariyle 1908’in gündemini yaşayabiliyor? Aktörler, partiler ve hareketlerin adı değişiyor. Peki ya meseleler? Peki ya ideoloji?

REJİM DEĞİŞİKLİĞİNDE SON VİRAJ

REJİM DEĞİŞİKLİĞİNDE SON VİRAJ

Yeni anayasa ile başka bir sisteme geçeceğimize dair politik öngörü tümüyle gerçek dışı. Şu an parlamenter sistemi kullanmıyoruz çünkü. Daha doğrusu aslında hiçbir sistemi kullanmıyoruz.

​BÜROKRASİNİN ÇÖKÜŞÜ VE LÜMPENLEŞEN ELİTLER

​BÜROKRASİNİN ÇÖKÜŞÜ VE LÜMPENLEŞEN ELİTLER

AKP liderliğinin Türkiye Cumhuriyetini II. Cumhuriyet olarak yeniden kurma iddiasından vazgeçmediğini görüyoruz. Ama sorun şu ki, iktidar partisinin elinde başkanlığı bir yolunu bulup referandumdan geçirse dahi, devletteki dönüşümü tamamlayacak nitelikte yeterince kadrosu yok. İşte bu nedenle bürokrasi daha da lümpenleşiyor.

DEVRİM VE KARŞI DEVRİM

DEVRİM VE KARŞI DEVRİM

​Siyasi gündemin laiklik gerekli mi değil mi seviyesine kadar gerilemiş olması Türkiye’nin modern dünyadan ne kadar da uzaklaştığını gösteriyor. Laiklik olmadan, demokrasi olmaz.

HDP ÇÖZÜLÜRKEN

HDP ÇÖZÜLÜRKEN

Geçen sene bu vakitler muhalefet partileri içerisinde en küçüğü olmasına rağmen tartışmasız bir şekilde en popüler olanı şüphesiz ki HDP’ydi. Bu sene ise o partinin yavaş yavaş çöktüğüne tanıklık ediyoruz.

SEÇİME DOĞRU

SEÇİME DOĞRU

CHP'deki karşılıklı eleştiri ve suçlamalar Kılıçdaroğlu’nun liderliğine yönelik hazır ve güçlü bir parti içi muhalefetin varlığına işaret etmekte. Er ya da geç bir hesaplaşma kaçınılmaz. Ama tabii ki yine de durum MHP’deki kadar dramatik değil.

FEDERALİZM VE CHP

FEDERALİZM VE CHP

Federalizm, CHP’nin kısmen de olsa iktidar olmasını sağlayacak, Kürt sorununu çözecek ve kuvvetler ayrılığını güçlendirecek bir adım olabilir mi?

AKP’NİN HAKİM PARTİ POZİSYONU

AKP’NİN HAKİM PARTİ POZİSYONU

Zayıf muhalefet, sınırsız popülizm ve ordu desteği devam ederse AKP’nin siyasal yapı içerisindeki üstünlüğü de devam eder mi?

ETNİSİTENİN BİTMEYEN DİYALEKTİĞİ: TÜRK MİLLETİ VE KÜRT MİLLETİ

ETNİSİTENİN BİTMEYEN DİYALEKTİĞİ: TÜRK MİLLETİ VE KÜRT MİLLETİ

Eşit özgürlükler ve çok kültürlülük yolunda atacağımız adımları toplumsal birliğin yok oluşu pahasına gerçekleştiremeyiz. Bu bağlamda makul olan seçenek bir tarafta Türküm Doğruyum diğer tarafta Kürdüm Haklıyım diyen iki kabileye karşı insanlık onuru ve yurttaşlık erdemlerini katıksız bir şekilde savunmaktan geçiyor.

ANTİ-TAYYİPÇİLİĞİN PATOLOJİSİ

ANTİ-TAYYİPÇİLİĞİN PATOLOJİSİ

​ Türkiye halkı ile Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ilişki çoktandır bir aile içi şiddet ilişkisine dönüşmüş durumda. Sorun şu ki aşırılığın, kabalığın, sözle dahi olsa şiddetin modern demokraside yeri yok.

BAŞKANLIĞA DOĞRU MU?

BAŞKANLIĞA DOĞRU MU?

​Yeni Osmanlıcı kültürün de etkisiyle güçlü Türkiye ve güçlü lider sloganları üzerinden başkanlığı pazarlamak ve bu yolla sağcı seçmen çoğunluğundan gereken desteği almak çok kolay. Erdoğan ihtimal ki oyun planını sağın kültürel eğilimleri üzerinden böyle kuracak. Peki, muhalefet ne yapacak?

ULUSALCILAR VE CHP

ULUSALCILAR VE CHP

Olası bölünmeden kazaçlı çıkacak kesim CHP'den İngiliz İşçi Partisi gibi bir parti yaratmaya çalışan sosyal demokratlar değil, onu Kuvayı Milliye Cephesine dönüştürmeye çalışan ulusalcılar olacaktır.

CHP’DE İDEOLOJİ SORUNU

CHP’DE İDEOLOJİ SORUNU

CHP iktidarı o kadar da uzak bir ihtimal değildir. Yeter ki Halk Partililer tam olarak neyi savunacakları konusunda kendi içlerinde anlaşabilsinler.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin!

Gizle Lütfen şifrenizi girin!

Şifremi Unuttum

Gizle

Kullanıcı şifrenizi hatırlamıyorsanız aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz.

Giriş Yap

Kapat