PARTİCİLER: TÜRKİYE'DE PARTİLER VE SOSYAL AĞLARIN İNŞASI

uysalaysen@yahoo.fr

PARTİCİLER: TÜRKİYE'DE PARTİLER VE SOSYAL AĞLARIN İNŞASI

PARTİCİLER: TÜRKİYE'DE PARTİLER VE SOSYAL AĞLARIN İNŞASI
Türkiye'deki siyasi parti yapılarını anlamak için Ayşen Uysal ve Oğuz Topak'tan önemli bir akademik çalışma."Partici”, kimdir Türkiye’de? Bu ‘işe’ nasıl girer? Hangi toplumsal tabandan gelir, nasıl sosyalleşir?Partiler neyle ‘döner’, partilerin ve politikacıların finansman ilişkileri nasıl kurulur?

"Partici”, kimdir Türkiye’de? Bu ‘işe’ nasıl girer? Hangi toplumsal tabandan gelir, nasıl sosyalleşir? Ailenin, cinsiyetin, etnik ve dinsel bağların, hemşerilik ilişkilerinin, eğitim düzeyinin, meslekî konumun, kuşağın ve yaşın politik kariyere etkisi nedir? Siyasal partiler, merkezde ve taşrada, nasıl işlerler? Partiler neyle ‘döner’, partilerin ve politikacıların finansman ilişkileri nasıl kurulur? Parti üyeliğinin nasıl bir ‘gerçekliği’ vardır? Parti kongrelerinin mekanizması nedir? Politikacıların bu ve benzeri ölçütlerle belirlenen toplumsal profili, siyasal partilere göre ne derece, nasıl farklılaşır?

Ayşen Uysal ve Oğuz Topak’ın nicel verilere, derinlemesine mülakatlara, doğrudan gözlemlere dayanan canlı incelemesi, Türkiye’de siyasal partilerin sosyal ağlarının nasıl örüldüğünü gösteriyor. Kısacası, particiliğin sosyal gerçekliğini anlatıyor.

Sosyal bilimciler kadar ‘politikaya meraklı’ okura da hitap eden bir siyasal antropoloji çalışması.

Ayşen Uysal, Oğuz Topak 

İletişim yayınları / Ekim 2013

Yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin!

Gizle Lütfen şifrenizi girin!

Şifremi Unuttum

Gizle

Kullanıcı şifrenizi hatırlamıyorsanız aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz.

Giriş Yap

Kapat