MANŞET

KONUŞMALAR

Tüm Konuşmalar
MÜZİĞİN TOPLUMSAL HAFIZADAN DİJİTAL HAFIZAYA YOLCULUĞU

MÜZİĞİN TOPLUMSAL HAFIZADAN DİJİTAL HAFIZAYA YOLCULUĞU

​Tunca Arıcan'ın sunumuyla Müziğin Toplumsal Hafızadan Dijital Hafızaya Yolculuğu...

Politus 22 Ekim 2017
EREN AKSOYOĞLU’NUN YALNIZLIĞI

EREN AKSOYOĞLU’NUN YALNIZLIĞI

Eren her ne söylediyse bugün ki yalnızlığını hak edecek biri değildir. Umarım Eda bir an önce kardeşinden mutlu haberler alır. Eren daha büyük haksızlıklara uğramadan evine döner. Bu yalnızlık kısa sürer.

Ali Necati Koçak 8 Temmuz 2017
RETORİK SANATI VE PROPAGANDA ÜZERİNE BİR NOT

RETORİK SANATI VE PROPAGANDA ÜZERİNE BİR NOT

Bu işi meslek edinmiş olanlarla yüzleşmenin çok faydası yok. Yalanlarıyla yüzleşmek zorunda kaldıkları zaman yine bu tekniklere başvuruyorlar. Gülümsemeye devam ederek, yutturabildiklerine yutturmak üzerine aynı şeyleri tekrarlamaya devam ediyorlar.

Armağan Ekici 17 Mayıs 2017
CENK, CİHAT, ŞEHADET

CENK, CİHAT, ŞEHADET

Anayasa değişikliğinin nasıl bir Türkiye yaratacağına ilişkin tartışmaların büyük bir kısmı, AKPM’nin Türkiye hakkında verdiği takip kararı ve Türkiye-AB ilişkileri üzerine odaklanırken, ben bütün bunlara başka bir pencereden katkı yapmak istiyorum.

Can Coşkun 9 Mayıs 2017
İLHAN CAVCAV'IN ARDINDAN

İLHAN CAVCAV'IN ARDINDAN

​Ankara yine sıcaktı. Yorgun görünmesine rağmen tribünde yerini almış, mor beyaz takımını kim bilir kaçıncı kez izliyordu. O neslin adamları futbola ve şehrine fena âşık olurdu, maç dedin mi akan sular dururdu bu adamlarda…

Ziya Adnan 28 Ocak 2017
2017

2017

​POLİTUS ekibi olarak yeni yılınızı kutluyoruz. 2017 Herkese İyi Gelsin...

Politus 31 Aralık 2016
SİYASAL NİTELİKTE PARA

SİYASAL NİTELİKTE PARA

​Siyasal nitelikte para tanımı karar alma yetkisinde olan iktidarların aldığı kararlarla “kamu gücünü paraya dönüştürme” etkisini ifade etmektedir. Burada kritik nokta yeniden seçilebilmeyi güvence altına alacak kadar kaynak aktarımını sağlamaktır.

Ali Necati Koçak 22 Kasım 2016
SODEV YEREL YÖNETİMLER OKULU ANKARA'DA BAŞLIYOR

SODEV YEREL YÖNETİMLER OKULU ANKARA'DA BAŞLIYOR

​SODEV – Sosyal Demokrasi Vakfı’nın düzenlediği Yerel Yönetimler Okulu Ankara'da Başlıyor!
10 dersten oluşan program Çarşamba ve Cuma günleri saat 18.30 ile 20.30 arasında uygulanacak olup, programın sonunda gerekli koşulları yerine getiren katılımcılara sertifika verilecektir.

Politus 1 Kasım 2016
AVRUPA AŞIRI SAĞININ AKP BENZERLİĞİ

AVRUPA AŞIRI SAĞININ AKP BENZERLİĞİ

​Elbette aralarında çeşitli farklılıklar var ama diğer partilerden en belirgin ayrıt edici özellikleri “kendi milletinin ve liderinin dünya lideri olduğuna” inanmaları. Başkalarıyla birlikte yaşamak ve ortak bir dünya evi kurma yerine, milli ve yer yer de dini değerlere sıkı sıkı sarılıyor gibi yapma diğer belirgin özellikleri.

Selami İnce 9 Temmuz 2016
TÜRKİYELİ BAKANIN İSTİFASI

TÜRKİYELİ BAKANIN İSTİFASI

​İsveç’teki sol koalisyonun küçük ortağı Çevre Partisi’nden İmar, İskân ve Bilişim bakanlıkları görevini yürüten Mehmet Kaplan’ın “İsveç’te Erdoğan’ın adamıyla arkadaşlık ediyor” haberleri istifa getirdi.

Evrim Bilgin Coşar 9 Temmuz 2016
SANDERS, ABD’NİN ÜÇÜNCÜ SİYASİ PARTİSİNİN TEMELİNİ ATABİLİR

SANDERS, ABD’NİN ÜÇÜNCÜ SİYASİ PARTİSİNİN TEMELİNİ ATABİLİR

Bernie Sanders’in Demokratik Parti’den başkanlık adaylığı için yürüttüğü kampanyanın Demokratlar ve Cumhuriyetçilerden bağımsız üçüncü bir siyasi parti ihtimalini değerlendirin.

Feray Yalçuk 9 Temmuz 2016
​UMUDUMUZU KAYBETMEYECEĞİZ!

​UMUDUMUZU KAYBETMEYECEĞİZ!

İstiyorlar ki biz “lanet olsun, istediğiniz neyse verelim” diyelim. Hani, Edip Cansever diyor ya bir dizesinde: "Ben bu kış öyle üşüdüm ki sorma."

Yüksel Işık 20 Şubat 2016
CHP DE DEMOKRASİ İSTİYOR

CHP DE DEMOKRASİ İSTİYOR

​Delegenin anlamlı bir çoğunluğuyla yeniden seçilen Kılıçdaroğlu, PM seçimleri sonuçlarına göre delegelerden “Parti içinde daha fazla demokrasi” mesajını almış oldu. Yeni MYK’nın bu mesajı doğru okuyup okumadığını hep birlikte göreceğiz.

Yüksel Işık 18 Ocak 2016
FEDERALİZM VE CHP

FEDERALİZM VE CHP

Federalizm, CHP’nin kısmen de olsa iktidar olmasını sağlayacak, Kürt sorununu çözecek ve kuvvetler ayrılığını güçlendirecek bir adım olabilir mi?

Armağan Öztürk 11 Ocak 2016
DİNLE, SARSIL, ANLA...

DİNLE, SARSIL, ANLA...

​Hazmetmenin aşk ve emek gerektirdiği onlarca albümü tek başımıza odamızda indirmenin keyfini sürerken, işte tam da bu nedenle müzik dinlemenin artık bir zanaata dönüştüğünü iddia ediyorum.

Tunca Arıcan 5 Ocak 2016
AKP’NİN HAKİM PARTİ POZİSYONU

AKP’NİN HAKİM PARTİ POZİSYONU

Zayıf muhalefet, sınırsız popülizm ve ordu desteği devam ederse AKP’nin siyasal yapı içerisindeki üstünlüğü de devam eder mi?

Armağan Öztürk 5 Ocak 2016
CİZRE'NİN YOLU ODTÜ'DEN GEÇİYORMUŞ

CİZRE'NİN YOLU ODTÜ'DEN GEÇİYORMUŞ

Dikkatinizi, bir AKP'li vekilin dediği "Cizre'ye nasıl girdiysek ODTÜ'ye de öyle gireriz" sözüne çekmek isterim. Demek ki Cizre’den ODTÜ’ye uzanan bir yol varmış!

Yüksel Işık 28 Aralık 2015
ERDOĞAN'I YENMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

ERDOĞAN'I YENMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

Bilinçli olarak Erdoğan’ın üzerinde yürütülen Başkanlık Sistemi tartışması AKP’nin ve dolayısıyla Erdoğan’ın lehine yürüyor. Çünkü AKP’nin yürüttüğü güçlü propagandanın etkisiyle halk “bunlar başkanlık sistemine değil, Erdoğan’a karşılar” algısına ikna edilmiş durumda.

Yüksel Işık 16 Aralık 2015
KAHVEDE TATLI DİL İSKONTOSU

KAHVEDE TATLI DİL İSKONTOSU

Dünyanın en çok ayaküstü kahve içilen ülkelerinin başında gelir İtalya. Fast – food’a karşı Slow-food Hareketini geliştiren, kendi yerel lezzetlerine ve usullerine haklı bir kıskançlıkla sahip çıkan İtalya’da konumuz ilginç ve çok anlamlı bir afiş.

Serdar Şahinkaya 16 Aralık 2015
PARTİCİLER: TÜRKİYE'DE PARTİLER VE SOSYAL AĞLARIN İNŞASI

PARTİCİLER: TÜRKİYE'DE PARTİLER VE SOSYAL AĞLARIN İNŞASI

Türkiye'deki siyasi parti yapılarını anlamak için Ayşen Uysal ve Oğuz Topak'tan önemli bir akademik çalışma."Partici”, kimdir Türkiye’de? Bu ‘işe’ nasıl girer? Hangi toplumsal tabandan gelir, nasıl sosyalleşir?Partiler neyle ‘döner’, partilerin ve politikacıların finansman ilişkileri nasıl kurulur?

Ayşen Uysal 12 Aralık 2015
ETNİSİTENİN BİTMEYEN DİYALEKTİĞİ: TÜRK MİLLETİ VE KÜRT MİLLETİ

ETNİSİTENİN BİTMEYEN DİYALEKTİĞİ: TÜRK MİLLETİ VE KÜRT MİLLETİ

Eşit özgürlükler ve çok kültürlülük yolunda atacağımız adımları toplumsal birliğin yok oluşu pahasına gerçekleştiremeyiz. Bu bağlamda makul olan seçenek bir tarafta Türküm Doğruyum diğer tarafta Kürdüm Haklıyım diyen iki kabileye karşı insanlık onuru ve yurttaşlık erdemlerini katıksız bir şekilde savunmaktan geçiyor.

Armağan Öztürk 8 Aralık 2015
MÜZİKAL KADER AĞLARINI ELBET ÖRER

MÜZİKAL KADER AĞLARINI ELBET ÖRER

​Üç filmde de karakterlerin müzikle kurduğu ilişkide sürecin karmaşıklığını ve dinleyicinin buna rağmen müziğe olan naif bağlılığını görebilmek mümkün. 

Tunca Arıcan 18 Kasım 2015
BU İNSANLIK AYIBINI UNUT-MAYIN

BU İNSANLIK AYIBINI UNUT-MAYIN

Kadın, erkek, çocuk, yetişkin, asker ayrımı yapmadan öldüren, sakat bırakan bu sinsi silahın kullanılmasını önlemek ve toprak altındakileri yok etmek için zaman geldi de geçiyor bile. Bu nedenle mücadelemiz yaşam hakkının kutsallığı gereği mayınların hızla imha edilip temizlenmesine yönelik olmalıdır.

Ceren Şimşek 18 Kasım 2015
AVUKAT ARANSA  NE ÇIKAR!

AVUKAT ARANSA NE ÇIKAR!

​Avukatın üzerinin aranması avukatın şahsi itibarından ziyade genel kamu yararını korumak amacıyla sadece dar bir alanla sınırlandırılmıştır. Bizim de avukatlar olarak, siyasi iradeden beklentimiz; hedef gösterilmekten ziyade Uluslararası kurallar gereği mesleki faaliyetlerimizi baskı, engelleme ve tacize uğramadan yerine getirmemizi sağlamalarıdır. 

Hediye Gökçe Baykal 18 Kasım 2015

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin!

Gizle Lütfen şifrenizi girin!

Şifremi Unuttum

Gizle

Kullanıcı şifrenizi hatırlamıyorsanız aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz.

Giriş Yap

Kapat